March 29, 2018

Awards

Download 2019 Banquet pamphlet here

Download 2018 Banquet pamphlet here

—Awards to Graduate Students—

Presenter, Steve Meyers

The William H. & Virgie Twenhofel Student Award

Nicholas Sullivan

The Stanley A. Tyler Excellence in Teaching Awards

Ethan Parrish; Daniel Segessenman

The Thomas E. Berg Excellence in Teaching Award

Allison Jones; Nicolas Roberts; Nicholas Sullivan

George J. Verville Award in Paleontology

Brittany Hupp

The C.F. Schiesser Outstanding Student Research Paper Awards

Nathan Andersen; Tyler Blum; Elizabeth Ceperley;
Yihang Fang; Nicolas Garibaldi; Erik Haroldson; Shiyun Jin;
Seungyeol Lee; Ben Linzmeier; Leslie Parker; Elena Reinisch;
Mel Reusché; Nicolas Roberts; Allen Schaen; Jody Wycech

The James J. & Dorothy T. Hanks Graduate Student Award in Geophysics

Elena Reinisch

S.W. Bailey Distinguished Graduate Fellowship

Yihang Fang

The Mark & Carol Ann Solien Research Assistantship

Bridget Garnier

The S.W. Bailey Scholarship

Yihang Fang

James D. and Stella M. Robertson Graduate Assistantship

Brittany Hupp

The Jay C. Nania Graduate Assistantship

Allison Jones

Dean L. Morgridge Distinguished Graduate Fellowship

Nicolas Roberts

The S.W. Bailey Distinguished Graduate Student Award

Stephanie Napieralski


—Distinguished Alumni Awards—

Marcia Bjornerud, 2O19
Citationist–Laurel Goodwin
To be conferred at the Alumni Reunion on April 26

Thomas M. Johnson, 2O19
Citationist–David Mickelson

Jan van Sant, 2O19
Citationist–Chuck DeMets


—Awards to Undergraduate Students—

Presenter, Clay Kelly

The Wasatch-Uinta Field Camp Scholarships
Funding: Wasatch-Uinta Field Camp

The Outstanding Sophomore Award

Ariel Jaeger

The Paull Family Undergraduate Scholarships

William Dougherty; Anthony Johnson; Katlyn Nohr

The Lowell R. Laudon Outstanding Junior Scholarships

Jacob Genskow; Sydney Klinzing; Lisa NurMarini Mohd Kamal

The Mack C. Lake Outstanding Senior Scholarships

Laura Arneson; Gylf Forsberg; Isabella West

The Laurence Dexter Environmental Scholarship

Paul Rosowski

The Eugene Cameron Scholarship

Casey Idzikowski; Rex Key; Jenelle Wempner

The T.C. Chamberlin Scholarships

Kristina Crivello; Sophie Gunderson

The Mack C. Lake Distinguished Undergraduate Student Award

Jeffrey Wade